SLOVAKIA: Stroj na rezanie Fiber laserom

 

Časopis Strojárstvo 
TEXT: Ing. Alexander Varga, PhD. FOTO: MicroStep, spol. s r. o.

 
V oblasti rezania materiálov laserom dochádza v poslednom období k výraznému nárastu aplikácií pevnolátkových vláknových laserov – fiber laserov. Trh s týmito typmi laserov v oblasti rezania a zvárania narastá zhruba o tretinu ročne.
Pevnolátkové vláknové lasery pracujú s vlnovou dĺžkou výstupného lúča 1 µm, pričom vlnová dĺžka výstupného lúča CO2 lasera je 10,6 µm. Tento rozdiel má za následok približne sedemkrát vyššiu absorbciu energie v kove, ako je tomu v prípade CO2 lasera. Priemer fokusovaného lúča v ohnisku je jedna desatina v porovnaní s priemerom fokusovaného lúča CO2 lasera. Dôsledkom je stonásobne vyššia koncentrácia energie v rezanom materiáli. Čo je mimoriadne významné, menši priemer fokusovaného lúča má za následok aj stabilnejší rezací proces. Veľkou výhodou pevnolátkového vláknového lasera je možnosť rezania medi a jeho zliatin, čo je spôsobené vyššou absorbciou energie v materiáli ako pri CO2 laseri. 
Obrovskou výhodou vláknového lasera je, že k jeho činnosti nie sú potrebné laserové plyny, ako aj jeho vyššia účinnosť. Nominálny príkon 4 kW vláknového lasera je približne 18 kW vrátane chladiča a v prípade 4 kW CO2 lasera je to zhruba 57 kW. Odpadajú tiež náklady na údržbu spojené so životnosťou výbojových trubíc, turbíny v chladiacom okruhu laserových plynov, vákuového čerpadla a iné, ktoré pri CO2 laseri predstavujú významnú položku. Ďalšou výhodou je, že lúč z rezonátora môže byť vedený do rezacej hlavy optickým káblom. V porovnaní s CO2 laserom odpadá potreba zložitého systému zrkadiel na vedenie lúča do rezacej hlavy a riešenia celého radu problémov súvisiacich s divergenciou lúča, stability polohy lúča v stroji, atď. Celý systém je z hľadiska údržby podstatne jednoduchší. Skutočnosť, že lúč je vedený optickým káblom, umožňuje jednoduchšiu stavbu veľkorozmerných rezacích strojov, ktoré sú cenovo podstatne výhodnejšie ako veľkoplošné rezacie stroje s CO lasermi, kde sa vzhľadom na obmedzenú dĺžku lúča už musí pohybovať rezonátor spolu s portálom stroja, alebo musí byť zabezpečené postupné zasúvanie rezaného materiálu do pracovného priestoru stroja, ktorého dĺžka býva max. 6 m. Nevýhoda, ktorú vláknový laser oproti CO nároky na krytie rezacieho stroja pre zabezpečenie bezpečnosti prevádzky. Rezací systém musí byť umiestnený v plne krytej kabíne bez špár tak, aby ani odrazený lúč pri rezacom procese nemohol uniknúť z rezacieho priestoru. V prípade že rezací stroj je vybavený výkyvnou rezacou hlavou pre úkosové rezanie, musí mať kabína pracoviska dvojitú stenu vybavenú senzormi indikujúcimi prienik lúča do priestoru medzi stenami s následným blokovaním činnosti zariadenia. Pri veľkoplošných strojoch, kde nie je možné použiť výmenný stôl z dôvodov zdvojnásobenia dĺžky pracoviska, je potrebné bezpečnosť riešiť kabínou s odsúvateľnou stenou tak, aby bola umožnená manipulácia s rezaným materiálom.
 

Na výstave Euroblech 2010 v Hannoveri (SRN) predstavila firma MicroStep, s. r. o. svoj prvý rezací stroj s pevnolátkovým vláknovým laserom.
Stroj pod označením MSF je portálovej konštrukcie vybavený automatickým výmenným systémom roštov a dopravníkom odpadu z rezacieho procesu. Od januára 2011 začala firma MicroStep s výrobou týchto strojov, pričom v ponuke sú stroje do rozmeru rezacej plochy 6 x 3 m s výmenným stolom a stacionárnou ochrannou kabínou. Stroje s väčšou pracovnou plochou sú ponúkané bez výmenného stola s motoricky otváranou kabínou, tak aby sa umožnila manipuláciu s rezaným materiálom.
Stroje typu MSF sú vybavené pevnolátkovým vláknovým laserom od firmy Hypertherm, alebo firmy IPG, v závislosti od požadovaného výkonu. Z ponuky firmy Hypertherm je k dispozícii momentálne iba zdroj s výkonom 1,5 kW. Z ponuky firmy IPG môžu byť k strojom dodávané zdroje v rozmedzí výkonov 1 až 5 kW. Veľkou výhodou produktov firmy IPG je možnosť neskoršieho zvýšenia výkonu už dodaného zariadenia. Táto požiadavka zákazníka však musí byť pri objednávke zohľadnená tak, aby v laserovom zdroji boli vytvorené miesta pre eventuálne neskoršie zvyšovanie výkonu. Samozrejme chladič musí byť vybratý pre tento vyšší výkon. Pri aplikácii laserových zdrojov z produkcie IPG sú k strojom ponúkané rezacie hlavy firmy Precitec. Tieto môžu byť v závislosti od požiadavky zákazníka vybavené ručným alebo automatickým nastavovaním polohy šošovky, t. j. polohy ohniska voči povrchu rezaného materiálu. K zdrojom z produkcie Hypertherm sú dodávané rezacie hlavy z produkcie tejto firmy.

S vláknovým laserom výkonu 2 kW môžeme rezať konštrukčnú oceľ do hrúbky 15 – 20 mm, nehrdzavejúcu oceľ do hrúbky 8 mm, zliatinu do hrúbky 4 mm, meď do hrúbky 3 mm, pričom príkon laserového zdroja je 13 – 14 kW.
Pre ilustráciu sú v nasledujúcej tabuľke uvedené rezné rýchlosti vláknového lasera s výkonom 1,6 kW. Na nasledujúcom obrázku je pre posúdenie kvality rezných povrchov uvedená fotografia rezaných dielcov z konštrukčnej ocele do hrúbky 12 mm. Rezanie bolo realizované zaostrujúcou šošovkou s ohniskovou dĺžkou 150 mm. Pre zlepšenie kvality rezného povrchu pri rezaní materiálov s hrúbkou viac ako 10 mm je potrebné aplikovať šošovku s väčšou ohniskovou dĺžkou.

 

© copyright 1991-2024 MicroStep, spol. s r.o. | developed by EXPLORE STUDIOS

We hereby inform you that the supervision of the processing of personal data in our company is provided by EuroTRADING s.r.o.

and in accordance with Section 44 of Act no. 18/20128 Z.z. and Article 37 of Regulation (EU) 2016/679 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL, t

provides us with a responsible person that you can contact at zo@eurotrading.sk.

You can read more here: www.eurotrading.sk/zo