18.11.2001 /
Peter Kremský Elektrotechnický výrobca MicroStep, s.r.o.,Bratislava prenikol na západoeurópsky trh dodávkami elektronicky riadených rezacích strojov.
Spoločnosť, ktorá sa zaoberá najmä výrobou riadiacich systémov, si mechanické časti necháva vyrábať v slovenských strojárskych podnikoch a sama sa venuje finálnej montáži zariadení. Vlani sa konsolidované tržby skupiny MicroStep zvýšili približne o dvadsať percent na 231 mil. Sk. Tento rok ich riaditeľ spoločnosti Alexander Varga odhaduje na 300 mil. Sk. Skupina zamestnáva zhruba 150 ľudí, v iných spoločnostiach pre ňu pracuje ďalších sto pracovníkov.
"Náš príklad je dôkazom, že je možné presadiť sa na Západe aj v oblastiach, kde sú už dlhé roky etablované tradičné firmy, a predávať produkty tak isto ako ony," hovorí A. Varga.
Alexander Varga
MicroStep sa na export zameral v roku 1997, keď jeho stroje na delenie materiálu plazmou, plameňom a vodným lúčom na slovenskom trhu kvôli zmrazovaniu investícií v priemysle nenachádzali odbyt. Teraz na západné trhy, najmä do Nemecka, krajín Beneluxu, Švajčiarska a Dánska smeruje takmer celá produkcia firmy.
Z núdze cnosť
"Vtedy sme na Slovensku namiesto sedem strojov ročne nepredali ani jeden," spomína A. Varga. "Vlani sme ich však už exportovali dvadsať a tento rok zhruba päťdesiat." Budúci rok vďaka veľkému dopytu predpokladá zdvojnásobenie súčasnej výroby. Pripravujú sa stroje na rezanie laserom, pričom sa úroveň výrobkov podľa riaditeľa MicroStepu stále zvyšuje.
Na začiatku firma dodávala skôr pre malé dielne, jej výrobky si však čoraz viac objednávajú aj veľké strojárske fabriky. Smerujú napríklad do holandských lodeníc, belgickej továrne na oceľové konštrukcie či pre novú výrobnú halu najväčšieho európskeho producenta lanoviek - nemeckú firmu Doppelmeyer. Zariadenia sú riadené počítačovou sieťou s vlastným serverom, pričom elektronika i softvér pochádzajú z vlastného vývoja MicroStepu. Každý stroj vzniká individuálne, podľa potrieb zákazníka. "Je to moderný sofistikovaný produkt, ktorý sa celý vyrába na Slovensku a je úspešný na veľmi náročných trhoch," pochvaľuje si A. Varga.
Cena nie je argument
Podľa jeho slov je prednosťou slovenských zariadení voči západným modernejší riadiaci systém. Tamojší výrobcovia totiž boli pôvodne strojárskymi firmami, ktoré k mechanickým častiam kupujú a montujú riadiace systémy. MicroStep sa vydal opačným smerom. "Pri delení materiálu je mimoriadne dôležité spojiť riadenie rezania a pohybu nástroja. My to máme integrované v jednom systéme," vysvetľuje šéf firmy. "Tým, že pochádzame z elektroodvetvia, je u nás viac riadenia a menej strojárstva. Lepšie dokážeme využiť možnosti elektroniky."
Slovenský export na Západ sa často presadzuje nižšou cenou. A. Varga však takúto cestu odmieta. "Nepredávame preto, že by sme boli lacnejší. Cenovo patríme skôr do vyššej kategórie, rovnako ako kvalitou. Šikmé rezanie plazmou ponúkajú napríklad v Európe okrem nás iba dve spoločnosti," tvrdí.
Pri výrobe strojov spolupracuje MicroStep najmä so zvolenskou s.r.o. IQM, ktorú založili konštruktéri bývalého zbrojárskeho vývojového podniku Wusam, a.s., Zvolen. IQM pre zariadenia vyvinula mechaniku a zabezpečuje jej výrobu. Tá prebieha v kooperácii so ZTS - Koľajové vozidlá, a.s., Dubnica. Kovové časti pre MicroStep vyrábajú aj Montostroj, a.s., Senec, ELV Produkt, a.s., Senec a bratislavský Ústav textilnej techniky.
Rezacie stroje tvoria zhruba tri štvrtiny celkovej výroby spoločnosti. Zvyšok pripadá najmä na riadiace systémy pre energetiku a priemysel.
Spoločnosť založili v roku 1990 desiati pracovníci Katedry automatizácie a regulácie Fakulty elektrotechniky Slovenskej technickej univerzity Bratislava. Venovali sa najmä presnému riadeniu pohonov a riadiacim počítačom. Ako spomína A. Varga, cieľom bolo vybudovať firmu, ktorá by slovenským podnikom dodávala riadiace systémy, softvér i hardvér na báze vlastného vývoja.
Dcéry pomáhajú matke
Neskôr MicroStep založil niekoľko spoločností s ručením obmedzeným s odborníkmi z rôznych výskumných ústavov. Po ich zániku tieto firmy postupne prebrali ich výskum i klientelu. MicroStep-HDO sa napríklad venuje vývoju a výrobe riadiacich systémov pre energetiku. Má dominantný podiel na českom i slovenskom trhu dodávok riadenia vodných elektrární, turbín, systémov hromadného diaľkového ovládania elektrickej siete, ako aj centrálnych dispečingov.
Microstep-PA sa zasa špecializuje na riadiace systémy pre priemyselné zariadenia, ako napríklad sušiarne dreva, vstrekolisy plastov, vulkanizačné lisy či testovacie zariadenia káblových zväzkov pre ich výrobcov a automobilky. Pre výrobcov pneumatík dodáva monitorovacie systémy lisov či testery uniformity plášťov. Skupina MicroStep tiež vyvinula a vyrába riadiaci systém odmínovacieho vozidla Božena, na ktorého produkcii tak kooperuje s krupinskou a.s. Way Industry.
FOTO - PETER KREMSKÝ
© 2001 TREND Holding, spol. s r.o.